Pomoce projektowe, środki dydaktyczne w nauczaniu elektrostatyki

od obserwacji przyrody do eksperymentów pokazowych i ćwiczeń uczniowskich


Obok takich nauk jak chemia czy biologia piękno fizyki przejawia się w tym, że bada zjawiska, które obserwujemy na co dzień. Powinny one być inspiracją do organizowania zajęć w pracowniach szkolnych odwołujących się bezpośrednio do tych zjawisk. Elektrostatyka może odgrywać tutaj szczególną rolę ze względu na ich widowiskowość jak też codzienność występowania - z czego być może nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Szczególnie w warunkach małej wilgotności powietrza zwykłe przemieszczanie się po syntetycznej podłodze, których przecież obecnie nie brakuje, zdejmowanie odzieży syntetycznej - szczególnie „swetra przez głowę„ lub zawierającej syntetyczne włókna co jest zjawiskiem powszechnym, przecieranie suchą ściereczką kubków plastikowych czy ekranu monitora i wiele podobnych czynności z jakimi mamy do czynienia w życiu codziennym. Te i wiele podobnych czynności prowadzi do zjawisk o charakterze elektrostatycznym, przejawiających zarówno w formie efektów akustycznych, świetlnych czy cieplnych czyli do powszechnie znanego „przeskoku iskry„.
Odwołanie się do zjawisk znanych z obserwacji z codziennego życia w procesie nauczania-uczenia-się wydaje się sprawą oczywistą. Tworzenie warunków, w których takie odwołanie następuje poprzez wykonywane przez nauczyciela doświadczenia pokazowe czy jeszcze lepiej - przez ćwiczenia uczniowskie - skutkuje wywołaniem w uczniach zainteresowania i prowadzi do pogłębienia wiedzy i zrozumienia treści nauczanej.
Oczywiście taki proces nauczania-uczenia-się może być realizowany wyłącznie dzięki szerokiemu stosowaniu projektowych środków dydaktycznych. Ich pełne wykorzystanie będzie możliwe w odpowiednio przygotowanych szkolnych pracowniach przedmiotowych, w pracowni fizyki, biologii, chemii itd.
Oferta firmy Edukacja - Mikołów skierowana jest do nauczycieli, dyrektorów jednostek zarządzających szkołami, przedszkolami, żłobkami i innymi placówkami oświatowymi i obejmuje wszystkie elementy wyposażenia tych placówek - od mebli szkolnych, przedszkolnych, biurowych czy metalowych po wszelkiego rodzaju środki i pomoce dydaktyczne projektowe. Realizujemy proste dostawy pomocy naukowych jak też wykonujemy kompletne pracownie szkolne - od projektu do wykonania „pod klucz” na terenie całego kraju.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą całą ofertą jak też przedstawioną poniżej informacją o zawartości tej strony w3.
 
Środki dydaktyczne oferowane w części 3 podzieliliśmy na 4 grupy. I tak znajdziesz tutaj:
1. środki technodydaktyczne pomocnicze przy doświadczeniach z elektrostatyki w tym
- statyw izolacyjny do doświadczeń z elektrostatyki
- rozbrajacz ciał naelektryzowanych, stosowany do neutralizowania ciał naładowanych
 
2. pomoce do pokazu rozkładu ładunku na powierzchni metalu
- młynek Franklina bez statywu
- konduktor kulisty z otworem w części górnej (ścięta czasza)
- kulka próbna do przenoszenia ładunków elektrycznych
 
3. pomoce do pokazu elektryzowania ciał
- komplet prętów do elektrostatyki
- pałeczka szklana, ebonitowa, pręt stalowy i pręt winidurowy
- zestaw butelek Lejdejskich
 
4. pomoce naukowe do pokazu linii sił pola elektrostatycznego
- pióropusze do prezentacji oddziaływania ładunków i linii pola centralnego
- przyrząd do demonstracji linii sił pola elektrostatycznego z wykorzystaniem rzutnika pisma
 
Szczegółowe opisy pomocy znajdziesz po ich rozwinięciu - przycisk On/Off pod obrazkami
 
Istotną sprawą przy organizacji pracowni do nauczania elektrostatyki pozostaje zawsze pytanie o koszty jakich można spodziewać się przy planowanym zakupie pomocy edukacyjnych do elektrostatyki?
I tak ceny pomocy oferowanych w części 3 mieszczą się w zakresie PLN15.00 do PLN350.00 (wg stanu na dzień aktualizacji). W tym zakresie cenowym znajdziemy pręt ebonitowy 03-627-1, pręt akrylowy03-627-2, komplet prętów do elektrostatyki czy zestaw do demonstracji linii sił pola elektrostatycznego 03-0073.

Elektrostatyka środki technodydaktyczne część 3
Elektrostatyka, pomoce edukacyjne część 3
wordMarkLogo

Edukacja Sp. z o.o.
Elektrostatyka, pomoce edukacyjne część 3
43-190 Mikołów, ul. Rybnicka 132
tel: 32 738 52 62
e-mail: biuro@edukacja-mikolow.pl

by Jacek Szram, Mikołów, modyfikowano 2022-07-24 / utworzono 2007-10-16


Środki dydaktyczne pomocnicze przy doświadczeniach z elektrostatyki

Statyw izolacyjny do doświadczeń z elektrostatyki oraz rozbrajacz ciał naelektryzowanych, stosowany do neutralizowania ciał naładowanych


Statyw izolacyjny
kod: 03-028

Statyw izolacyjny do doświadczeń z elektrostatyki

Statyw izolacyjny do doświadczeń z elektrostatyki

Statyw izolacyjny do doświadczeń szkolnych z elektrostatyki

Statyw izolacyjny kod: 03-028
Statyw jest stosowany do doświadczeń z elektrostatyki. Przy jego pomocy podtrzymuje się przyrządy, które należy izolować od ziemi. Statyw izolacyjny wchodzi w skład dodatkowego wyposażenia maszyny elektrostatycznej.

Rozbrajacz
kod: 03-029

Rozbrajacz 03-029

Rozbrajacz jest stosowany do doświadczeń z elektrostatyki

Rozbrajacz do doświadczeń z elektrostatyki

Rozbrajacz jest stosowany do doświadczeń z elektrostatyki. Służy do rozbrajania ciał naelektryzowanych. Rozbrajacz wchodzi w skład dodatkowego wyposażenia maszyny elektrostatycznej.
Wymiary: wysokość uchwytu z ramieniem i kulką - 220 mm rozpiętość max. ramion - 230 mm
Ciężar - 0,06 kg


Pomoce do pokazu rozkładu ładunku na powierzchni metalu

Młynek Franklina bez statywu, konduktor kulisty z otworem w części górnej (ścięta czasza) oraz kulka próbna do przenoszenia ładunków elektrycznych


Młynek Franklina
kod: 03-031

Młynek Franklina bez statywu

Młynek Franklina bez statywu

Młynek Franklina bez statywu

Młynek Franklina jest stosowany do doświadczeń z elektrostatyki. Służy do pokazu ruchu obrotowego ostrza pod wpływem spływania z niego ładunków elektrycznych. Przyrząd ten wchodzi w skład dodatkowego wyposażenia maszyny elektrostatycznej.

** Uwaga! Widoczny na zdjęciu statyw izolacyjny (nr kat. 03-028) nie wchodzi w skład wyrobu.
Wymiary - 90 x 56 x 35 mm

Kulka próbna
kod 03-032

Kulka próbna kod 03-032

Kulka próbna do przenoszenia ładunków elektrycznych

Kulka próbna kod 03-032

Kulka próbna stosowana jest na lekcjach fizyki do przenoszenia ładunków elektrycznych. Jest to kulka metalowa o średnicy 10 mm połączona z uchwytem izolacyjnym wykonanym z tworzywa sztucznego.
Wymiary - Ø10,5 x 132 mm Ciężar - 5 G

Konduktor kulisty
kod: 03-757

Konduktor kulisty

Środek dydaktyczny do doświadczeń z generatorem van de Graaffa

Konduktor kulisty

Popularny przyrząd w postaci chromowanej kuli, otwartej od góry, stosowany najczęściej do doświadczeń z generatorem van de Graaffa w celu zaprezentowania wyładowań elektrycznych gromadzących się na powierzchni czaszy generatora. W tym przypadku, dzięki zastosowaniu statywu izolacyjnego, może posłużyć bezpośrednio do prezentacji znanej już w elektrostatyce zależności, powodującej, iż ładunki elektryczne gromadzą się na powierzchni, a nie wewnątrz kuli.
 
Pomoce współdziałające, nie wchodzące w skład wyrobu:
- pałeczka elektrostatyczna z materiałem ciernym
- elektroskop z kulką próbną / neonówka elektrostatyczna
 
Naelektryzowaną pałeczkę przeciągamy wzdłuż powierzchni sfery konduktora. Za pomocą kulki próbnej przenosimy ładunki z konduktora na kulkę elektroskopu, powtarzając czynność kilkukrotnie dla lepszego efektu. Badamy powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną konduktora, pamiętając, by po każdej zmianie testowanego obszaru, rozładować elektroskop. Średnica sfery: 100 mm Wysokość całkowita: 430 mm
Uwaga! Zdjęcia poglądowe


Pomoce do pokazu elektryzowania ciał

Komplet prętów do elektrostatyki - pałeczka szklana, ebonitowa, pręt stalowy i pręt winidurowy oraz zestaw butelek Lejdejskich


Komplet prętów do elektrostatyki kod: 03-143

Komplet prętów do elektrostatyki

Pręty do elektrostatyki

Komplet prętów do elektrostatyki

Pręty służą do przeprowadzania doświadczeń z elektrostatyki. Skład kompletu: pręt szklany, pręt ebonitowy, pręt stalowy, pręt winidurowy.
Wymiary opakowania - 18 x 65 x 305 mm
Ciężar - 0,80 kg

Butelki Lejdejskie
kod: 03-704

Butelki Lejdejskie

Pomoc naukowa - zestaw butelek Lejdejskich

Butelki Lejdejskie

Pomoc dydaktyczna - butelki Lejdejskie - pozwala demonstrować zagadnienia z zakresu elektrostatyki oraz izolatorów.
Butelka lejdejska jest kondensatorem o małej pojemności, ale dużej odporności na przebicie. Za jej pomocą można pokazać i wyjaśnić: rozmieszczenie ładunków elektrycznych w naładowanym kondensatorze; gromadzenie się ładunków różnoimiennych na okładzinach kondensatora; gromadzenie się ładunków na dielektryku; elektryzowanie się ciał przez indukcję.
Komplet dwóch aluminiowych pojemników, jeden z zamocowaną elektrodą kulistą, drugi z plastikowym wypełnieniem do zbierania ładunków.
Wysokość 15 cm, średnica 8 cm.

Pałeczki szklana i ebonitowa kod 03-641

Pałeczka szklana i ebonitowa

Pałeczki do elektrostatyki szklana i ebonitowa

Pałeczka szklana i ebonitowa do elektrostatyki

Pałeczka szklana o długości 26cm oraz ebonitowa o długości 29cm. W komplecie również materiał oraz futerko do pocierania.


Pomoce naukowe do pokazu linii sił pola elektrostatycznego

Pióropusze do prezentacji oddziaływania ładunków i linii pola centralnego oraz przyrząd do demonstracji linii sił pola elektrostatycznego z wykorzystaniem rzutnika pisma


Pole elektrostatyczne pokaz linii sił pola kod: 03-746

do pokazu linii sił pola elektrostatycznego

Pióropusze do prezentacji oddziaływania ładunków i linii pola centralnego

do pokazu linii sił pola elektrostatycznego

Dwa różnokolorowe pióropusze jako pomoc dydaktyczna służą do atrakcyjnej wizualizacji oddziaływania ładunków o przeciwnych lub takich samych znakach.
Wymiary: dł. sznurków ok 10cm, wys. ok 18cm, wys. podstawy ok 4cm, średnica podstawy ok 7cm, stalowy pręt umieszczony w podstawie ok 14cm

Pole elektrostatyczne pokaz linii sił, kod 03-073

Zestaw do demonstracji linii sił pola elektrostatycznego

Linie sił pola elektrostatycznego

Przyrząd do pokazu linii sił pola elektrostatyczne

Zestaw służy do demonstracji linii sił centralnego i jednorodnego pola elektrostatycznego. Zestaw przystosowany jest do współpracy z rzutnikiem pisma oraz maszyną elektrostatyczną lub induktorem Ruhmkorffa
Wymiary - 150 x 150 x 80 mm
Ciężar - 0,22 kg


Inne pomoce projektowe do nauczania elektrostatyki zobaczysz w częściach 1 i 2


⮮ Zobacz także ⮯

Szybkie linki pozwolą przejść do wybranych tematycznie działów naszej oferty dotyczących pracowni szkolnych, Laboratorium przyszłości - projektów, wykonania i potrzebnych elementów wyposażenia.


Klasopracownia szkolna

Klasopracownia szkolna

projekty, kompleksowe wykonanie

Zadzwoń - 32 738 52 62
strona w przygotowaniu

Laboratoria Przyszłości STB

laboratorium przyszłości typ STB

wyposażenie z certyfikatem

Przejdź 🔗

Pracownia Techniki NSA

Pracownia techniki typ NSA

meble z certyfikatem i pomoce

Przejdź 🔗

Pracownia CHEMIK

pracownia chemik

podstawowe meble z certyfikatem

Przejdź 🔗

Pracownia chemiczna

Pracownia chemiczna Przejdź 🔗

Pracownia fiz-chem

pracownia fizyczno-chemiczna Przejdź 🔗

Szkolne laboratoria

laboratorium-chemiczne Przejdź 🔗

Pracownia fizyki

Pracownia fizyki Przejdź 🔗

Stoły demonstracyjne

Stoły demonstracyjne do doświadczeń pokazowych Przejdź 🔗

Zielone pracownie

zielona pracownia Przejdź 🔗

Meble metalowe

Meble metalowe Przejdź 🔗

Meble   biurowe

Meble biurowe Przejdź 🔗

Elektrostatyka - wybrane pytania i wynikające z nich propozycje środków dydaktycznych 📌

Jak bezpiecznie usunąć ładunki elektrostatyczne, rozładować naładowany przedmiot?
Współcześnie jesteśmy otoczeni wieloma przedmiotami, które w sprzyjających warunkach tzw. „suche powietrze” łatwo się elektryzują. Syntetyczna podłoga, wkładanie i zdejmowanie odzieży z dodatkiem sztucznych włókien itd. powoduje nagromadzenie się ładunków elektrycznych, które muszą być ostatecznie usunięte. De facto muszą być przeniesione na inny przedmiot! Czesząc grzebieniem wykonanym z tworzywa sztucznego włosy wysuszone suszarką przekonujesz się o tym naocznie. Powiemy, że ładunki zostają odprowadzone „do Ziemi” W warunkach laboratoryjnych do tego celu służy prezentowany na tej stronie rozbrajacz kod: 03-029
Czym jest elektryczność statyczna?
Najkrócej mówiąc z tzw. elektrycznością statyczna mamy do czynienia w sytuacji zaburzenia równowagi pomiędzy ładunkami elektrycznymi w materiale badanego przedmiotu. Do braku równowagi możemy doprowadzić trzema podstawowymi sposobami tj. 1. przez dotyk z ciałem naelektryzowanym, 2. przez tarcie dwóch powierzchni podatnych na naelektryzowanie (podkreślmy - nie mogą to być dwa dowolne ciała lecz para ciał, podatnych na elektryzowanie) oraz przez indukcję (tzw. wpływ) w warunkach sprzyjających elektryzowaniu się przedmiotów - będzie to często tzw. niska wilgotność względna powietrza.
Odpowiednie pomoce dydaktyczne do demonstracji tych zjawisk, proste jak laski - ebonitową, szklaną itp. - znajdziesz na tej stronie, a bardziej złożone jak maszyna elektrostatyczna Wimshursta czy induktor Van de Graaffa w części 1 tego cyklu naszych stron w3.
Jak izolować się od elektryczności statycznej?
Powyżej określiliśmy, że z elektrycznością statyczną mamy do czynienia w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy ładunkami elektrycznymi. Takie pole elektrostatyczne niesie ze sobą wiele zjawisk negatywnych zarówno dla zdrowia i życia człowieka, jak i dla wielu współczesnych urządzeń. Wymieńmy zatem najważniejsze środki zapobiegające tworzeniu się elektryczności statycznej. Będą to - 1. uziemienie, 2. nawilżanie powietrza, 3. ekranowanie elektrostatyczne, 4. neutralizatory ładunku czy 5. antystatyzacja.
Właściwe środki edukacyjne do prezentacji i ćwiczeń uczniowskich - takie jak młynek Franklina 03-031 czy konduktor kulisty 03-757 z otworem, w części górnej znajdziesz na tej stronie, a bardziej złożone jak klatka czy siatka Faradaya na innych naszych stronach w3 poświęconych pomocom do doświadczeń z elektrostatyki.
Jak naelektryzowć laskę szklaną?
Jednym z najprostszych sposobów doświadczeń z zakresu elektryzowania ciał jest pocieranie suknem, futerkiem laski ebonitowej - elektryzuje się ujemnie, a sukno, futerko dodatnio. Wydaje się, że nieco więcej problemów sprawia laska szklana, która powinna być potarta jedwabiem - elektryzuje się dodatnio a jedwab ujemnie. Podpowiadamy - w takiej sytuacji zadbaj o to by zarówno materiały / przedmioty, które chcesz naelektryzować jak i otoczenie były suche oraz spróbuj do pocierania użyć papieru. Jest łatwo dostępny i powinno poskutkować.

Edukacja Sp. z o.o. Mikołów

Od 1993 roku dostarczamy do Szkół, Przedszkoli czy pozostałych Placówek Oświatowych pomoce naukowe, a także inne elementy wyposażenia, w szczególności:

  • meble szkolne i przedszkolne
  • meble metalowe - w tym szafki szatniowe i szafki BHP
  • przydatne w sekretariacie meble biurowe
  • meble żłobkowe
  • a także meble hotelowe oraz do internatu

Sukcesywnie poszerzamy naszą ofertę wprowadzając coraz to nowe wzory i rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycjami na odpowiednich stronach naszej w3