Jakie biurka wybrać do biura, sekretariatu szkolnego ?
Zakup mebli do biura czyli jak wybrać meble do biura ❓, na co zwrócić szczególną uwagę, a co ma drugorzędne znaczenie.
Wbrew pozorom zakup mebli do biura to wcale nie taka prosta sprawa. Musimy pamiętać, że będą one tworzyły przestrzeń pracy dla jednego czy też wielu pracowników. I już to wystarczy abyśmy mieli świadomość tego, że tak stworzone środowisko pracy powinno być przyjazne, ergonomiczne i zgodne z zaleceniami BHP. O ile środowisko pracy tworzą wszystkie meble, a zatem regały czy szafy na akta, krzesła czy biurka, to te ostatnie mają oczywiście znaczenie szczególne. Z biurkiem i krzesłem pracownik pozostaje przecież w bezpośrednim kontakcie i to przez dłuższy czas. Dlatego właściwy wybór odpowiedniego biurka czy krzesła jest szczególnie ważny. Poprawna organizacja stanowiska pracy może mieć bezpośredni pozytywny wpływ na organizm pracownika - wpływa na komfort pracy, a zatem i na jej efektywność.
Innymi słowy wybierając biurko musimy kierować się oceną jego funkcjonalności i ergonomiczności. Zwróćmy uwagę na to jakie czynniki określają jego funkcjonalność, a jakie mają wpływ na ergonomiczność.
Zastanówmy się do jakiego typu pracy potrzebne nam jest biurko, którego szukamy. Czy będzie nam potrzebne do pracy z desktopem czy laptopem ? czy będziemy używać jednego monitora czy kilku ? czy będziemy jednocześnie pracować na komputerze i ze standardowymi materiałami papierowymi - dziennikiem książką itp i od tych parametrów uzależnimy wielkość blatu naszego biurka, a może zestawu biurek. Co więcej jeżeli chcemy oddzielić się od ucznia, klienta czy innego interesanta pewnie przyda nam się dostawka do biurka zmieniająca jego funkcję w coś na kształt lady recepcyjnej. I wreszcie jeżeli będziemy potrzebowali różnych materiałów, segregatorów, kolorowych ołówków, mazaków czy piór itp, które będziemy chcieli mieć zawsze „pod ręką”, warto zadbać by nie były rozrzucone na blacie biurka! Potrzebujemy zatem dodatkowego kontenerka, pomocnika czy szafki biurkowej. O tak zorganizowanym stanowisku roboczym powiemy, że jest funkcjonalne.
Kolejnym krokiem będzie właściwe rozłożenie tych elementów pomiędzy sobą. Tak aby wszystkie czynności, które chcemy przy naszym stanowisku wykonać nie sprawiały nam problemów, były dostosowane do naszych cech psychofizycznych. Nie powodowały zmęczenia, niepotrzebnych ucisków rąk, nóg, kręgosłupa itp. Aby to osiągnąć cały zestaw jak też i jego elementy składowe mszą być zaprojektowane ergonomicznie.
I wreszcie nie bez znaczenia jest też kolorystyka i ogólny projekt biurek, dostawek, kontenerów czy w końcu elementów wykańczających - uchwyty, zamki, kształt nóg itd. To wszystko musi nam się podobać jeżeli mamy czuć przyjemność z pracy w takim otoczeniu. Tylko wówczas osiągniemy to, co nazywamy zadowoleniem z miejsca pracy. A sama praca zacznie być efektywna.